Już dwudziesty pierwszy raz spotkaliśmy się na Dniach Skupienia Architektów.
Oczywiście nie bylibyśmy architektami gdyby nie nasza nienachalna punktualność: całość programu zaczęła się z solidnym opóźnieniem. Dopiero wejście w tryb skupienia i wewnętrznego wyciszenia i pozwoliła nam wpasować się w rytm spotkań i rozmów między uczestnikami, a przede wszystkim spotkań z żywym Bogiem w modlitwie i Eucharystii.
Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym przyjaciołom: Urszuli i Wacławowi Sobierajom za podzielenie się z nami historią swojej ścieżki twórczej i życiowej: razem ze wspomnieniami ich córki otrzymaliśmy obraz bliskich spraw: łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, walka o stabilność finansową, etyka przyjmowania zleceń i relacje z klientem. Mogliśmy też zobaczyć obrazy, poznać ich historie i porozmawiać na ich temat.
Mieliśmy też przyjemność gościć ks. biskupa Andrzeja Jeża – dziękujemy za wspólną Eucharystię i rozmowę.
Ważnym, stałym punktem Dni Skupienia jest indywidualna, całonocna Adoracja. Uczestnicy dzielą się między sobą czasem Adoracji, każdy według potrzeby. Następnie zmieniają się w kaplicy w ten sposób aby zawsze ktoś czuwał przed Najświętszym Sakramentem.
Piękna pogoda pozwoliła nam na spacery po okolicy: Ośrodek CFR Arka jest otoczony lasem, a z okolicznych stoków widać Jezioro Rożnowskie. Prawie zawsze leje nam na Dniach Skupienia, ale tym razem daliśmy radę przejść drogę krzyżową w plenerze, na stokach góry Dział. Dziękujemy księdzu Lucjanowi za prowadzenie i rozważania.
Dziękujemy księdzu Lucjanowi za konkretne konferencje i prowadzenia rozważań, a przede wszystkim codzienną Eucharystię i za możliwość spowiedzi. Jesteśmy wdzięczni za dekadę cierpliwości do nas :)
To co trudno zawrzeć w sprawozdaniu z Dni Skupienia Architektów to małe rzeczy dziejące się pomiędzy sztywnymi punktami programu. To rozmowy, czasem przeciągające się do późnej nocy o sprawach, które ciężko byłoby poruszyć w innych warunkach: wspólne problemy, różnice zdań, podobne wrażliwości, dzielenie się doświadczeniami oraz pomysłami na projekty nie tylko architektoniczne.
Michał Chrapek