Dni Skupienia Architektów

"Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa daremnie. Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do późna - dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko; tyle daje On i we śnie tym, których miłuje."

Ps 127

Galeria zdjęć

Znowu byliśmy razem.

Towarzyszyła nam jak zwykle radość , poczucie wspólnoty i jedności. Tym razem jednak spotkanie było wyjątkowe - ubogacone obecnością niezwykłego człowieka, Profesora Wincentego Kućmy - człowieka o głębokiej duchowości. Profesor był z nami w piątek i w sobotę do późnych godzin popołudniowych, dzieląc się z nami swoim twórczym doświadczeniem, ciepłem i życzliwością. 

Profesor przedstawił nam swój dorobek twórczy w formie filmowej prezentacji opatrzonej własnym komentarzem. Bogactwo form, rzeźb, reliefów, płaskorzeźb, witraży i ten niesamowity sposób zapisywania chwili szkicem – tak po prostu - w kalendarzu. Po prezentacji zapadła głęboka cisza - byliśmy porażeni i poruszeni (jeśli to w ogóle dobre określenia, ale innego nie znajduję) ogromem pracy, pięknem i mistycyzmem emanującym z dzieł.

Droga Krzyżowa w Pasierbcu – gigantyczne dzieło, którego realizacja trwała 12 lat. Każda scena Drogi Krzyżowej, tak dobrze przecież nam znanej – porusza na nowo swoim realizmem. Spotkanie Weroniki z Chrystusem, twarzą w twarz… W tej scenie uderza głębia spojrzenia prosto w oczy odważnej kobiety, spojrzenia dotykającego duszy… I ta postać Księdza Jerzego dźwigającego Krzyż Chrystusa, który stał się jego krzyżem.

Byłam w Pasierbcu, kilka lat temu. – Koniecznie musimy wybrać się tam razem, by wspólnie z Księdzem Lucjanem i być może z Twórcą Drogi Krzyżowej, przeżyć przejście drogą cierpienia, która prowadzi do wolności, radości – do zbawienia.

Brama, przejście przez bramę, to motyw bardzo często przewijający się w twórczości prof. Wincentego Kućmy, tak mocno zakorzeniony w Chrystusie „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę.”(Jan 10,9).

Tematem przewodnim dziesiątych dni skupienia było „Przebaczenie”. Ksiądz Lucjan w homiliach i konferencjach przybliżył nam trudną prawdę o przebaczeniu: „Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczać, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?» Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy»”(Mt 18,21n) 

- to znaczy z a w s z e.

Twórczość Profesora Kućmy pięknie wpisała się w ten temat. W klimacie jego twórczości łatwiej było przyjmować trudne prawdy.

Minęło trochę czasu od naszego spotkania, ale wciąż wracam myślami do chwil spędzonych w gronie Przyjaciół, z Profesorem – skromnym, pokornym i dobrym człowiekiem.

Pragnę podziękować Wszystkim uczestnikom DSA za wspólnie spędzony czas, za wspólną modlitwę. 

Szczególnie Profesorowi Wincentemu Kućmie, za gotowość dzielenia się sobą z drugim człowiekiem, Księdzu Lucjanowi za cierpliwość do nas, za wytrwałość w głoszeniu Ewangelii, za comiesięczne refleksyjne teksty.
Anna Serafin