Dni Skupienia Architektów

"Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa daremnie. Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do późna - dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko; tyle daje On i we śnie tym, których miłuje."

Ps 127

Galeria zdjęć

O DSA

2015-04-28

Dni Skupienia Architektów - Wspólnota miejsca, czasu i przestrzeni...

Wymyślona dawno i od dawna planowana, stała się rzeczywistością, w której na wspólnej modlitwie, rozważaniach, konferencjach i panelach dyskusyjnych - pod przewodnictwem duchowym ks. Lucjana Bielasa - spotykają się architekci z całej Polski.

Poczatek spotkania to wieczorna modlitwa i konferencja, która rozpoczyna rozważania na tematy proponowane w Programie kolejnych DSA. Były to między innymi:

1. "Zbudować dom na skale" - Zasady etyki zawodu a dekalog, problemy z komunikacją. Architekt - klient. Architekt, a sacrum w kontekście własnych projektów.

2. "Czyńcie sobie ziemię poddaną" (Rdz 1, 28) - Człowiek jest w szczególny sposób odpowiedzialny wobec Boga za środowisko życia, za rzeczywistość stworzoną, która z Jego woli  ma służyć osobowej godności człowieka i jego życiu. Czy współczesne pojmowanie ekologii nie oderwało się od  Bożego Planu?

3. "Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym" (Ps 118)
    "Wy, którzy budujecie świat, nie odrzucajcie Chrystusa" (Jan Paweł II)

4. „Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do późna - dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko; tyle daje On i we śnie tym, których miłuje” (Ps 127)
„Za wszystko dziękujcie Bogu, taka jest bowiem wola Boża względem Was w Jezusie Chrystusie” (1 Tes 5, 18)

5. Pracuj tak, jakby wszystko zależało od ciebie, ale ufaj tak, jakby wszystko zależało od Boga." (św. Augustyn z Hippony) - Praca - zaufanie Bogu - uwielbienie i dziękczynienie.

6. "Wiatr wieje tam, gdzie chce i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża" (J 3, 8)
     Bóg da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą (Łk 11,13)

7. Wpływ aniołów na losy człowieka
     "Niedola nie przystąpi do ciebie, a cios nie spotka twojego namiotu, bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twch drogach. Na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień" (Ps 91, 10-12)
     "Oto ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie drogi..." (Wj 23, 20)

8. Święty Józefie - patronie nasz. 
Obecność naszych niezwykłych "przyjaciół" - świętych - w strefie pracy wierzącego architekta, strefie życia rodzinnego, a w tym wszystkim subtelne działanie Boga w trudnych sytuacjach życiowych

9. "Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu" JPII

10. Przebaczenie - wolność od i wolność do... 
„Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! ...” (Łk 11,2-4)

11. Architektura i życie - przestrzeń pracy, handlu i usług - "Cokolwiek czynicie, z serca róbcie, jak dla Pana, a nie dla ludzi..." (Kol 3,23–24)

12. "Kim jesteśmy - poszukiwanie tożsamości. "Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić."(J,15,5)

13. Prawda w sztuce - "Co to jest prawda?"


Drugi dzień rozpoczyna się poranną Jutrznią. Po śniadaniu spotykamy się na konferencji, po której następuje czas na rozmowy z duszpasterzem, czas na wyciszenie, spacer, Anioł Pański.

W drugiej części dnia po obiedzie następuje możliwość możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, próba śpiewu oraz Msza Święta z homilią.

Swoje ważne miejsce podczas DSA ma czas na refleksje, wyciszenie, czy indywidualne rozmowy oraz spotkania w grupach i dzielenie się doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami szczególnie dotyczącymi przestrzeni zawodowych, przestrzeni pracy i w nich "życia wiarą".

Wieczorem spotykamy się na Nieszporach, modlitwie dziękczynienia oraz Różańcu w intencji wspólnoty oraz intencjach indywidualnych. Wieczór wypełniony jest panelami dyskusyjnymi z konferencją Duszpasterza wspólnoty, lub prelekcją zaproszonego Gościa specjalnego.

W trzecim dniu DSA spotykamy się na porannej modlitwie Jutrznią, na konferencji i dyskusji podsumowującej nasze spotkanie, Mszy Świętej z homilią oraz na ścieżkach Drogi Krzyżowej w plenerze.

 

TERMINY i TEMATY SPOTKAŃ

15. Dni Skupienia Architektów: 04-06 października 2019 r.Temat: "Integracja i dezintegracja wewnętrzna".  Będziemy rozważać i rozmawiać o tym, jak ważne jest to by mówić to co się myśli i robić to co się mówi. 

14. Dni Skupienia Architektów: 26-28 kwietnia 2019. Temat: "...ale nas zbaw ode złego." Spotkanie poświęcone poświęcone działaniu działaniu złego wśród ludzi twórczych (pycha, chciwość, zazdrość...) Świadomi zagrożenia ze strony złego, który jest przeciwnikiem Boga i ludzi, wołamy w desperacji do naszego Zbawiciela o pomoc i ratunek, jest to nasze SOS wysyłane do Nieba. 

13. Dni Skupienia Architektów: 26-28 października 2018 r. Prawda w sztuce - "Co to jest prawda?
12. Dni Skupienia Architektów: 04-06 maja 2018r. - Kim jesteśmy - poszukiwanie tożsamości. "Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity. (J 15, 5) 
11. Dni Skupienia Architektów: 22-24 września 2017r. Architektura i życie - przestrzeń pracy, handlu i usług - "Cokolwiek czynicie, z serca róbcie, jak dla Pana, a nie dla ludzi..." (Kol 3,23–24)10. Dni Skupienia Architektów: 21-23 kwietnia 2017r. - Przebaczenie - wolność od i wolność do... „Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! ...” (Łk 11,2-4)
9. Dni Skupienia Architektów: 23-25 września 2016r. -  "Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu" JPII
8. Dni Skupienia Architektów: 22-24 kwietnia 2016r. Święty Józefie Patronie nasz.
7. Dni Skupienia Architektów: 25-27 września 2015r. - Wpływ aniołów na losy człowieka.
6. Dni Skupienia Architektów: 22-24 maja 2015r. -"Wiatr wieje tam, gdzie chce i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża" (J 3, 8)
5. Dni Skupienia Architektów: 26-28 września 2014r. - „Pracuj tak, jakby wszystko zależało od ciebie, ale ufaj tak, jakby wszystko zależało od Boga." (św. Augustyn z Hippony)
4. Dni Skupienia Architektów: 9-11 maja 2014r. - „Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do późna - dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko; tyle daje On i we śnie tym, których miłuje”(Ps 127)
3. Dni Skupienia Architektów:27-29 września 2013r. - "Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym" (Ps 118)
2. Dni Skupienia Architektów: 26-28 kwietnia 2013r. - "Czyńcie sobie ziemię poddaną" (Rdz 1, 28)
1. Dni Skupienia Architektów: 5-6 października 2012r. "Zbudować dom na skale"